
Projektový den na zahradě školy
V úterý 22. dubna 2025 se na Základní škole Svatopluka Čecha v Chocni konal výjimečný projektový den, který završil celoroční práci žáků 5. A v rámci mezinárodního programu Světová škola.
Tento program podporuje aktivní občanství, globální zodpovědnost a hledání souvislostí mezi lokálními a globálními tématy. Jeho cílem je vést žáky k hlubšímu porozumění světu, ve kterém žijí, a motivovat je k pozitivní změně.
Páťáci se během roku věnovali jednomu z cílů udržitelného rozvoje OSN – konkrétně cíli č. 14: Život pod vodou, který se zaměřuje na ochranu oceánů, moří a mořských zdrojů. Téma zkoumali napříč předměty a výsledkem jejich bádání byl právě dubnový projektový den.
Dopolední část patřila interaktivní záchranářské hře, kterou si připravili páťáci pro všechny děti z 1. stupně. Na stanovištích si mladší spolužáci mohli vyzkoušet, co znamená chránit vodní prostředí – dozvěděli se o znečištění vod, recyklaci, globálním oteplování, biodiverzitě, nelegálním rybolovu, úniku ropy a dalších problémech, kterým oceány čelí. U každého stanoviště plnili úkoly a ti, kdo zvládli projít všemi, se hrdě zapsali na tabuli záchranářů.
Za každého z 251 zapsaných zachránců věnuje 5. A částku 2 Kč organizaci Chráníme mořské želvy z. s. , která se věnuje ochraně těchto ohrožených tvorů.
Zároveň díky štědrým sponzorům probíhal v budově školy lektorský program této organizace o životě mořských želv a o tom, jak je můžeme chránit.
Odpoledne se otevřela školní zahrada veřejnosti a proměnila se v galerii pod širým nebem.
Návštěvníci mohli obdivovat výtvarné práce, modely vodních živočichů, velkoplošné instalace, literární texty, referáty i plakáty, které děti vytvořily během roku. Vystavovali zde především žáci prvního stupně a přípravky, jsme ovšem moc rádi, že se připojili do našeho projektu i některé třídy stupně 2. v rámci předmětů jako je chemie, angličtina, český jazyk či výtvarná výchova.
Během této výstavy, stejně jako během schůzek SRPŠ, mohli zájemci přispět finančním darem (výměnou za dětmi ručně malovanou dřevěnou záložku) na záchranu mořských želv. Celková částka, která poputuje na konto Chráníme mořské želvy z. s., činí 7 820,- Kč.
Den zakončila přednáška žáků 5. A pro rodiče a hosty. Prostřednictvím pečlivě připravené prezentace děti představily hlavní myšlenky cíle OSN Život pod vodou, vysvětlily, proč je důležité chránit vodní ekosystémy, a seznámily publikum s nejvíce ohroženými druhy živočichů. Nechyběly fotografie, modely, zajímavosti a fakta, která zaujala malé i velké.
Celý den byl nejen oslavou vědomostí a tvořivosti, ale především důkazem, že i mladí lidé mohou sehrát důležitou roli v ochraně naší planety.
Byla jsem moc pyšná, když jsem viděla, s jakým zaujetím a nasazením děti své téma představují. Nejde jen o vědomosti – jde o postoj. A ten si ponesou dál do života.
Ráda bych poděkovala všem účinkujícím, městu Choceň za poskytnutí panelů na výstavu a především sponzorům - firmám Composite Components a.s., Elektromontáže – Novák s.r.o., Kasta, spol. s r. o., Foxnet s.r.o., Mudr. Ladislav Židek, Stanislav Točík.